Anamur’u hortum vurdu... | MERSİN MOZAİK

Anamur’u hortum vurdu...

Anamur’u hortum vurdu... mersinmozaik.com

Mersin Valiliği,"100 civarında muz serasının zarar gördüğü, bazı ev ve işyeri binalarının cam ve çatılarında, yol kenarlarındaki ağaçlarda ve taşıtlarda hasar oluştuğu tespit edilmiştir. Meydana gelen hortumdan dolayı can kaybımız yoktur. 13 vatandaşımız hafif şekilde yaralanmış olup, hayati tehlikeleri bulunmamaktadır..."

Dünya genelinde muzuyla tanınan Anamur’da, bugün öğle öncesi meydana gelen hortum tarım alanlarına büyük zarar verdiği bildirildi.

Mersin Valiliği’nden yapılan açıklamada, 13 kişinin yaralandığı, yaklaşık 100 civarında seranın da zarar gördüğü kaydedildi.

Meteorolojinin uyarısının peşi sıra, kuvvetli rüzgar ve fırtınayla birlikte ortaya çıkan hortum, Sultan Alaaddin, Akarca ve Ören mahallelerinde seraları parçalayıp çatıları uçurdu. Bir tırın devrildiği hortum can kaybına yol açmadı.

Valilikten yapılan açıklamada şu ayrıntılara yer verildi: "Anamur İlçemizde, 06.05.2023 Cumartesi günü saat 10:30 sıralarında meydana gelen şiddetli fırtına ile birlikte oluşan hortum nedeniyle ilk belirlemelere göre 100 civarında muz serasının zarar gördüğü, bazı ev ve işyeri binalarının cam ve çatılarında, yol kenarlarındaki ağaçlarda ve taşıtlarda hasar oluştuğu tespit edilmiştir. Meydana gelen hortumdan dolayı can kaybımız yoktur. 13 vatandaşımız hafif şekilde yaralanmış olup, hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Olayın yaşandığı andan itibaren AFAD, emniyet, jandarma, belediye, itfaiye ve 112 Acil sağlık ekiplerimiz sahada görevlendirilmiş olup Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından hasar ve zarar tespit çalışmalarına başlanmıştır. Anamur İlçemize, hortumdan etkilenen bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz."