BAŞKAN SEÇER, BÜYÜKŞEHİR’İN BAŞARILI ROBOTICS TAKIMI İLE BİR ARAYA GELDİ... | MERSİN MOZAİK

BAŞKAN SEÇER, BÜYÜKŞEHİR’İN BAŞARILI ROBOTICS TAKIMI İLE BİR ARAYA GELDİ...

BAŞKAN SEÇER, BÜYÜKŞEHİR’İN BAŞARILI ROBOTICS TAKIMI İLE BİR ARAYA GELDİ... mersinmozaik.com

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu da Tarsus’taki Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’ndeki öğrencilerin artık öğrenciliği çok atıklarını vurguladı...

-“MBB ROBOTICS” TAKIMI ÖDÜLLERİNİ SEÇER’E TAKDİM ETTİ...

-SEÇER’DEN ÖĞRENCİLERE: “HER ZAMAN YANINIZDAYIM...”

Başkan Vahap Seçer, Samsun’da düzenlenen ‘VEX Robotics Lise Turnuvası’ndan ödülle dönen “MBB ROBOTICS” takımı ile bir araya geldi. Öğrencileri başarılarından dolayı tebrik eden Seçer, her zaman onların yanlarında ve destekçileri olacaklarını vurguladı.

Ek küçük resmiEk küçük resmi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi öğrencilerinden oluşan Lise Robot Takımı “MBB ROBOTICS” ile bir araya geldi.

Ziyarette, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Aile ve Çocuk Şube Müdürü Özay Öztürk ile Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi Birim Sorumlusu Emre Aşkın yer aldı.

Samsun’un Atakum Belediyesi ev sahipliğinde yapılan dünyanın en büyük ve Guinness rekorlar kitabına girmiş robotik organizasyonlarından biri olan ‘VEX Robotics Lise Turnuvası’nda aldıkları ‘Innovate Award Ödülü’nü (En Yenilikçi Takım) Başkan Seçer’e takdim eden öğrenciler, verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti. Başkan Seçer ise öğrencileri tebrik ederek her zaman onların yanlarında ve destekçileri olacaklarını vurguladı.

Seçer: “Türkiye’nin en güzel çevre ve iklim temalı merkezi olacak...”

Robotics Takımı’nı, hazırlıkları hızla süren ve Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim 2023 tarihinde açılarak, çocuklar ve gençlere armağan edilecek ‘İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ne davet eden Seçer, Geçtiğimiz günlerde merkezin içinde yer alan planetaryumda bir ön izleme yaptım. Çok büyük bir planetaryum. Her bir uygulamada yaklaşık 150 öğrenci izleme yapabilecek ve günlük 800 öğrenciyi ağırlayabileceğiz. Mersin’in bütün ilçelerinden hatta Adana’dan dahi oraya misafir alabileceğiz. Kapasitesi çok yüksek. Son derece güzel bir merkez. Görünce çok beğeneceksiniz. Türkiye’nin en güzel çevre ve iklim temalı merkezi olacak. Orada da atölyelerimiz olacak...” ifadelerini kullandı.

Ek küçük resmiEk küçük resmi

Dokucu: “Yaşlarının çok üstünde işler ortaya çıkarıyorlar...”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu da Tarsus'taki Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi'ndeki öğrencilerin artık öğrenciliği çok aştıklarından söz ederek,  “Tasarımcı ve programcı oldular. Yaşlarının çok üstünde işler ortaya çıkarıyorlar. Sanal programlar yapıyorlar, oyuncaklar üretiyorlar, dokunarak bir şeyler üretiyorlar. 3D üretimleri var. Materyalleri de geri dönüşümden yapıyorlar. Bizim cinsiyet eşitliği uygulamamızı yapıyorlar. Ben arkadaşlarımızla çok gurur duyuyorum. Daha da ötesi, öğrendiklerini kendi akranlarına öğretmek için de bizim gönüllümüz oldular. Köylere, kasabalara gidiyor. Eskişehir'e gittiler, oradaki çocuklara bile öğrettiler. Artık bir öğretici pozisyonundalar...” dedi.

Aşkın: “Dünya finaline katılmayı istiyoruz...”

Ziyarette “MBB ROBOTICS” takımının çalışmaları ve başarılarını anlatan Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi Birim Sorumlusu Emre Aşkın ise, “Katıldığımız yarışmalar ve gün sonundaki kazanımları çocukların takım olabilme becerilerini geliştiriyor. Biz de atölyemizde çocuklara katkı sağlıyoruz. Teknoloji bizim için araç ama önemli olan onların birliktelik sağlaması. Bu amaçla da ‘Mesafeler bilime engel değil’ diyerek, Mersin’in 10 ilçesine bilim otobüsü aracılığıyla atölyedeki imkanları diğer çocuklarla paylaşmak için gidiyorlar. Yaptıkları çalışmaları belediyemizin düzenlemiş olduğu festivallerde, etkinliklerde gençlerle paylaşıyorlar. Bunlar bizler için çok mutluluk verici. Bir ekip olduk ve birlikte yola devam ediyoruz” dedi. Teknoloji alanında var olabilecek bütün çalışmaları üstlenmeye hazır olduklarını vurgulayan Aşkın, “Geçtiğimiz hafta Hatay’dan davet aldık. Eskişehir, Manisa, Ankara ve Samsun’a gittik. Önümüzdeki aylarda İstanbul turnuvası gerçekleşecek. Mart ayında da Amerika'dan davet aldılar. Dünya finaline katılmayı istiyoruz...” diye konuştu.

Ziyarette öğrencilerin tasarladığı robotu kullanan Seçer, tasarlanan diğer modelleri de inceledi.

Ek küçük resmi