CHP’DEN EMEKLİLERİ SEVİNDİREN KANUN TEKLİFİ... | MERSİN MOZAİK

CHP’DEN EMEKLİLERİ SEVİNDİREN KANUN TEKLİFİ...

CHP’DEN EMEKLİLERİ SEVİNDİREN KANUN TEKLİFİ... mersinmozaik.com

CHP’li Karakoz; "Ramazan ve Kurban Bayramı için emeklilere ödenen 2.000 TL geçtiğimiz yıl bile çok yetersizdi. Bugün gelinen noktada bu rakam yüksek enflasyon karşısında iyice erimiş, emekliye hiçbir katkısı olmayan sembolik bir rakam haline gelmiştir. Bu rakam 3.000 TL olarak değil günümüz koşullarına göre güncellenmeli ve en az bir asgari ücret tutarında olmalıdır...”

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili Evrim Karakoz; Ramazan ve Kurban Bayramlarında Verilen Emekli İkramiyelerinin Asgari Ücret Tutarında Olması İçin TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi Verdi.

-İKTİDAR EMEKLİNİN 17 KİLO KIYMASINI YEDİ...

-2018 YILINDA EMEKLİYE VERİLEN 1000 TL’LİK BAYRAM İKRAMİYESİ İLE 24 KİLO KIYMA ALINABİLİYORDU,BUGÜN 3.000 TL’LİK İKRAMİYE İLE SADECE 7 KİLO KIYMA ALINABİLİYOR...

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz; “2024 yılını emekliler yılı ilan eden Cumhurbaşkanı, Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilerimize verilen 2.000 TL’lik bayram ikramiyesine yüzde 50 zam yapılarak 3.000 TL olacağını büyük bir müjdeymiş gibi açıklaması artan enflasyon ve ekonomik kriz karşısında emekliyle dalga geçmekten başka bir şey değildir...” dedi.

Emekli bayram ikramiyeleri CHP sayesinde ilk kez 2018 yılında ödenmeye başlandığını ve aynı yıl emeklilerimize ikramiye olarak 1.000 TL verildiğinin altını çizen CHP’li Karakoz; "2018 yılında emekliye verilen bayram ikramiyesi ile ayrı ayrı olarak 24 Kilo 390 gr kıyma, 14 kilo 285 gr kuzu kuşbaşı, 9 kilo pirzola, 33 kilo 333 gr beyaz peynir, 666 adet ekmek, 444 paket makarna ya da 28 litre 571 gr zeytinyağı alınabiliyordu...” hatırlatmasını yaptı.

Karakoz; “2024 yılı için bir müjdeymiş gibi açıklanan 3.000 TL’lik bayram ikramiyesi ile aynı ürünleri 16 Şubat 2024 tarihinde almaya kalktığınızda yine ayrı ayrı olarak; 7 kilo 5 gr kıyma, 4 kilo 724 gr kuzu kuşbaşı, 4 kilo 291 gr pirzola, 10 kilo 344 gr beyaz peynir, 375 adet ekmek, 125 paket makarna ya da 10 litre zeytinyağı alınabiliyor...” dedi.

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, “Geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanlığına emeklilere verilen bayram ikramiyesinin net bir asgari ücret (17.000 TL) tutarında olması için kanun teklifi verdim. Kanun teklifim TBMM başkanlığındadır. 2024 yılını emekliler yılı ilan edenler ve emekliye 3.000 TL’yi layık görenleri göreve çağırıyorum, gelin emeklinin bayramını zehir etmeyin ve bayram ikramiyelerini bir asgari ücret yapın...” çağrısını yaptı.

EMEKLİNİN BAYRAM İKRAMİYESİ ASGARİ ÜCRET KADAR OLAMALIDIR...

CHP’li Karakoz; "Ramazan ve Kurban Bayramı için emeklilere ödenen 2.000 TL geçtiğimiz yıl bile çok yetersizdi. Bugün gelinen noktada bu rakam yüksek enflasyon karşısında iyice erimiş, emekliye hiçbir katkısı olmayan sembolik bir rakam haline gelmiştir. Bu rakam 3.000 TL olarak değil günümüz koşullarına göre güncellenmeli ve en az bir asgari ücret tutarında olmalıdır..." vurgusunu yaptı.

DUL VE YETİMLER UNUTULMAMALIDIR...

Dul ve yetimlere verilen ikramiyelerin de az olduğunu kanun teklifinde gündeme alan CHP’li Karakoz; “Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hisse oranına göre maaş ve ikramiye alan dul ve yetimlere verilen emekli ikramiye tutarları da asgari ücret tutarında olmalıdır. Dul ve yetimler unutulmamalıdır...” dedi.

CHP AYDIN MİLLETVEKİLİ EVRİM KARAKOZ’UN TEKLİFİ: 5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ:

MADDE 1: 31/05/2006 tarih ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ek 18 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıda şekilde değiştirilmiştir:

“Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda net bir asgari ücret tutarında bayram ikramiyesi ödenir.

Dul ve yetimlere verilen ikramiye miktarı da bir asgari ücret tutarındadır.”