Boltaç “Turizm Tarsus’un lokomotifi olacak...” | MERSİN MOZAİK

Boltaç “Turizm Tarsus’un lokomotifi olacak...”

Boltaç “Turizm Tarsus’un lokomotifi olacak...” mersinmozaik.com

Boltaç” Kentin turizm envanteri ile geldiğimiz nokta maalesef ters orantılı. Bu kadar zenginliğin ortasında fakirlik çekilmesi kabul edilebilir değil. Turizmi bu kentin lokomotifi ve odağı yapmaya kararlıyız. Peki neler yapacağız. Tarihi ve arkeolojik alanlarımızın korunması ve tanıtılması için uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacağız...

CHP Tarsus Belediye Başkan Adayı Ali Boltaç, Tarsus’un tarihsel ve turistik zenginliği ile içinde bulunduğu durumun ters orantılı olduğuna dikkat çekerek, “Bu çelişkiyi ortadan kaldıracağız. Gerekirse her kapıyı çalıp Tarsus’u anlatacağız. Tarsus’u turizmin cazibe merkezi haline getireceğiz...” dedi.

Tarsus için Turizm’in lokomotif bir sektör olması gerektiğini vurgulayan Boltaç, göreve geldiklerinde kenti turizme odaklayacak projeleri yaşama geçireceklerini söyledi.

Tarsus’un tarihi mirasının korunması, açığa çıkarılması ve dünyanın önemli bir turizm merkezi haline gelmesi için tüm imkanlarını seferber edeceklerini belirten Boltaç” Kentin turizm envanteri ile geldiğimiz nokta maalesef ters orantılı. Bu kadar zenginliğin ortasında fakirlik çekilmesi kabul edilebilir değil. Turizmi bu kentin lokomotifi ve odağı yapmaya kararlıyız. Peki neler yapacağız. Tarihi ve arkeolojik alanlarımızın korunması ve tanıtılması için uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacağız. Tarihi merkezlerimizin bakım ve onarımlarını istikrarlı bir şeklide gerçekleştireceğiz. Turizm değerlerimizin gezilip görülmesi için ulaşım ve konaklama olanaklarını geliştireceğiz. Şehrimizin hem kıyı hem de dağlık kesimlerindeki turizm değerlerimize zarar verecek faaliyetlerin önüne geçeceğiz. Ekolojik ve butik otellere izin vereceğiz...“şeklinde konuştu.

Göreve geldiklerinde masaya yatıracakları ilk konu başlığının turizm olacağına dikkat çeken Başkan Adayı Ali Boltaç. “Bu konuda atacağımız en önemli uluslararası adım da Tarsus’u Birleşmiş Milletler’in UNESCO Dünya Mirası listesine sokmak olacaktır. Bunu çok önemsiyoruz. UNESCO Dünya Miras listesinin bize sağlayacakları maddi ve manevi olanakları kullanarak tanıtım faaliyetlerimizi ve organizasyonlarımızı arttıracağız. Bu desteklerle Tarsus’un 10 bin yıllık tarihini anlatan bir Arkeoloji Parkı kuracağız. Kısacası Tarsus’u bu değerlerini açığa çıkaracağı bir açık hava müzesi haline getireceğiz.” görüşlerini dile getirdi.